Sıkça Sorulan Sorular

İhaleye Kimler Katılabilir?

T.C. vatandaşı olmak, teminat tutarı ile ihale saatinde ilan detayında belirtilen adreste bulunmak ihaleye katılmak için yeterlidir. İhaleye katılacak olan şirket ise yetki belgesi, imza sirküleri ve şirket kaşesi gerekmektedir.

Teminat Tutarı Ne Kadardır?

İhaleye katılım için gerekli olan teminat bedeli, muhammen bedelin %20 ne tekabül etmektedir.

Teminatı Nereye Ödeyeceğim?

Teminatı icra dosyasına banka yolu ile yatırabildiğiniz gibi nakit olarak ihale esnasında görevli icra memuruna da ödeyebilirsiniz.

İhaleden Çekildiğimde Teminatımı Nasıl İade Alabilirim?

Banka yolu ile yatırdığınız teminat bedeli icra dairesi tarafından banka hesap numaranıza iade edilir. Nakit olarak ihale esnasında ödemişseniz ihale bitince hiçbir kesinti yapılmadan anında iade alabilirsiniz.

İhale Başlangıç Bedeli, İhale Kime Yapılır?

Açık artırma muhammen bedelin %50 sinden başlar ve en yüksek teklif verene 3 defa satıyorum diye ilan edildikten sonra ihale edilmektedir.

İhale Arttırımı Nasıl Yapılıyor?

Teklifler adalet bakanlığı resmi internet sitesinde e satış portalı üzerinden satış saatinden 1 gün önce elektronik ortamda teklif verme yolu ile yapılabileceği gibi ihale saatinde sözlü olarak arttırım yapılır.

İhale Bende Kaldı, Ne Yapmalıyım?

İcra memuru satılan malın muhammen bedelinin %20 sini teminat olarak sizden alır geriye kalan bedeli ödenemiz için size 7 gün süre verir.

İhale Bedelinin Kalan Bakiyesini Ne Zaman Nereye Ödemem Gerekir?

En geç 7 gün içinde satışı yapan icra dairesinin banka hesap numarasına yatırmanız gerekir.

Satın Aldığım Aracı Ne Zaman Teslim Alabilirim?

Satış tarihinden itibaren gayrimenkullerde 10 gün, taşıt ve menkullerde 7 gün içinde geri kalan ödemeyi yapmalısınız Aracın MTV borcunu iade almak üzere yatırabilirsiniz. KDV ve tellaliye bedelini ödemeniz ve tescil yazısı alarak teslim zabıt varakası ile aracınızı teslim alabilirsiz.

Adıma Ruhsatı Kim Çıkaracak?

Adınıza ruhsat çıkması için trafik tescil masrafları ihale bedelinin dışında bir masraftır ve tüm masrafları alıcıya ait olduğu gibi tescil işlemleri alıcı tarafından yapılacaktır.

Satın Aldığım Aracı Otoparktan Aldıktan Sonra Ne Yapmam Gerekir?

Yeni malik adına zorunlu trafik sigortası yaptırarak aracın fenni muayenesi yok ise muayenesini yaptırıp icra dairesi tarafından adınıza düzenlenmiş tescil belgesi ile adresinizin kayıtlı olduğu trafik şubesine başvurarak kendi adınıza ruhsat çıkartabilirsiniz.

Anahtarı ve / veya Ruhsatı Yok Ne Demektir?

Ruhsatın olmaması herhangi bir problem teşkil etmez.Trafik tescilden belli bir ücret vererek ruhsatı çıkarabilirsiniz. Anahtarı ise servisinden yaptırabilirsiniz.

İhale Bedelini Ödeme İçin Verilen Süre İş Günü Olarak Değerlendirilir Mi?

Ödeme yapmak için verilen süre iş günü olarak değerlendirilmez. Süre bitiminin tatil günlerine denk gelmesi (cumartesi veya pazar) durumunda takip eden ilk pazartesi ödeme yapılmalıdır.

Satılacak Olan İcralık Ürünü Daha Önceden Görebilir Miyim?

Taşıtlar, ihale saatinden 30 dakika önce taşıt ihale dosyasında belirtilen adreste sergilenir. Detaylıları o sırada öğrenebilirsiniz. Gayrimenkulleri ise ihale dosyasında belirtilen açık adresine giderek görebilirsiniz.

İhaleye Kimler Katılabilir?

T.C. vatandaşı olmak, teminat tutarı ile ihale saatinde ilan detayında belirtilen adreste bulunmak ihaleye katılmak için yeterlidir. İhaleye katılacak olan şirket ise yetki belgesi, imza sirküleri ve şirket kaşesi gerekmektedir.